„Wszystko dzieje się w kuchni. Życie dzieje się w kuchni” – powiedział Andrew Zimmern. To właśnie w tym pomieszczeniu domownicy zaczynają poranki przy aromacie kawy, tu powstają rodzinne obiady i odbywają się wieczorne rozmowy z parującym kubkiem herbaty. Kuchnia jednak powinna nie tylko zachwycać wizualnie, ale i być funkcjonalna. Gotowe zestawy mebli często nie spełniają tych oczekiwań. I właśnie dlatego coraz więcej osób wybiera kuchnię na wymiar. Z artykułu dowiesz się, czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Zalety kuchni na wymiar w porównaniu do gotowych rozwiązań

Wyobraź sobie kuchnię, w której każda szafka idealnie mieści się we wnęce, a żaden skos nie stanowi problemu.To właśnie zapewniają odpowiednie meble kuchenne na wymiar dopasują się do Ciebie, a nie odwrotnie.  Nie ma znaczenia, czy urządzasz przestronne wnętrze w domu, czy niewielki kącik w bloku.

Niestety, ale gotowe, standardowe meble kuchenne ograniczają. Nie uwzględniają specyfiki Twojej przestrzeni. Natomiast, kiedy wybierasz projekt mebli na wymiar, zyskujesz pewność, że wnętrze wygląda idealnie, co dostrzeże każdy gość. Niezależnie od tego, czy wybierasz styl nowoczesny, czy klasyczny.

Kiedy kuchnia na wymiar jest najlepszym wyborem?

W jakich przypadkach projekt nowoczesnych mebli na wymiar to strzał w dziesiątkę?

Kiedy masz nietypowy układ pomieszczenia – skosy, wnęki, niestandardowe wysokości ścian.

W małej przestrzeni, ponieważ tam każdy centymetr jest na wagę złota.

W dużej kuchni – często większe przestrzenie wymagają przemyślanego projektu, żeby uniknąć pustych i niepraktycznych stref.

Gotowe meble do kuchni często nie pasują do wymienionych przestrzeni, a ich zwrot to dodatkowy stres i strata czasu. Co więcej, wbrew powszechnym opiniom, meble na wymiar nie muszą być droższe – zobaczysz je często w coraz atrakcyjniejszych cenach. Dodatkowo, są tak dobrze wykonane, że okazują się bardziej opłacalne, ponieważ nie trzeba wprowadzać poprawek.

O tych zasadach projektowania kuchni na wymiar pamiętaj!

Co jest najważniejsze w zabudowie kuchennej? Na pierwszym miejscu ergonomia. Obejmuje ona właściwe rozmieszczenie sprzętów, odpowiednią wysokość blatów, stosowną ilość miejsca do przechowywania oraz łatwy dostęp do czajnika, piekarnika i pozostałych sprzętów.

Ergonomia w kuchni, czyli zasada trójkąta roboczego i ułożenia mebli kuchennych

Podczas planowania kuchni stosuje się zasadę trójkąta roboczego. Najważniejsze urządzenia – zlew, lodówka i kuchenka – powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. Całkowita długość jego ramion wynosi około 7 m.

Dlaczego? Zwróć uwagę, że taki układ kuchni ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Najpierw przynosisz zakupy i rozkładasz je na blacie. Następnie produkty trafiają do lodówki i zamrażarki. Niektóre jednak myjesz w zlewie, a potem przyrządzasz na kuchence.

Tak więc lodówka, zlewozmywak i kuchenka ustawione zgodnie z zasadą trójkąta roboczego ograniczają potrzebę chodzenia po kuchni i zapewniają płynność pracy, szczególnie gdy robisz kilka rzeczy jednocześnie.

Jak optymalnie zaplanować układ kuchni?

Już wiesz, jak ważna jest zasada trójkąta roboczego. Druga kwestia dotyczy rozmieszczenia szafek kuchennych górnych – powinny znajdować się na wysokości oczu. Pomyśl też o podziale przestrzeni na strefy. O jakich mowa?

  • Gotowania – w jej skład wchodzą kuchenka, okap i piekarnik.
  • Przechowywania – zwróć uwagę na stylowe szafki kuchenne oraz szuflady z pełnym wysuwem wyposażone w kosze cargo.
  • Przygotowywania posiłków – blaty i stoły. W większych kuchniach zdadzą egzamin wyspy, a w mniejszych lepiej sprawdzi się tradycyjny rozkład.

Pamiętaj, że ważne są też strefy zmywania i zapasów. Zmywarka powinna znajdować się obok zlewu. Natomiast zapasy możesz umieścić w szafkach wiszących, stojących lub oddzielnej strefie – spiżarce.

Kuchnia mała czy otwarta na salon – która sprawdzi się u Ciebie?

Kuchnia otwarta na salon sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Poza tym optycznie powiększa przestrzeń, co docenią osoby, które mają mały salon. Z kolei kuchnia zamknięta zapewnia prywatność. Ogranicza też hałas – domownicy nie słyszą, co się w niej dzieje, kiedy są w innych pokojach. Z zamkniętej kuchni nie rozprzestrzeniają się zapachy, co z pewnością docenią osoby wrażliwe na wonie. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na otwartą kuchnię – jest to spowodowane trendami.

Wybór nowoczesnych mebli kuchennych  – materiały to fundament

Jakie są idealne meble kuchenne? Odporne na wilgoć, zmiany temperatury i zabrudzenia. Aktualnie to płyty meblowe laminowane cieszą się dużą popularnością, ponieważ stanowią tańszy wybór niż drewno, dzięki czemu meble na wymiar nie są drogie. Zaletą jest nie tylko cena, ale i jakość tego materiału. Płyty laminowane są odporne na zniszczenia i często wzmacniane przez oklejanie krawędzi PCV. Efekt? Są mniej podatne na wilgoć i zarysowania, zwiększają żywotność mebli kuchennych.

Dobry projekt kuchni a fronty kuchenne: matowe, lakierowane czy fornirowane?

Załóżmy, że stoisz przed decyzją, jaki front będzie najlepszy. Do wyboru masz matowe fronty, które od razu przyciągają Twoją uwagę – są eleganckie. Nie musisz martwić się o odciski palców, ponieważ są mniej widoczne, niezależnie od tego, czy są to białe meble kuchenne, czy w innych kolorach.

Potem zauważasz lakierowane fronty. Fantastycznie odbijają światło, mienią się w świetle, nie pozostają niezauważone, ale są właśnie podatniejsze na zabrudzenia.

Jednak Twoje spojrzenie pada na fronty fornirowane, które eksponują to, co piękne z natury – wyglądają jak prawdziwe drewno. Zauważ, że każdy z tych frontów ma zalety i wybór zależy od tego, czego oczekujesz. Na macie mniej widać odciski palców, połysk sprawia wrażenie luksusowego, a fornir wprowadza naturalny klimat.

Koszty i budżet kuchni na wymiar – ile zapłacisz?

Cena mebli kuchennych na wymiar oscyluje między 1 000 a 5 000 zł za metr bieżący. Co wpływa na cenę kuchni na wymiar? Materiał mebli, wymiary, rodzaj wykończenia i to, ile mebli zamawiasz. Średnio całość wynosi od 18 000 do 38 000 zł.

Jak zoptymalizować koszty bez utraty jakości?

Czasami warto wybrać tańsze fronty, ale zainwestować w lepszy blat. Możesz też zdecydować się na standardowe wymiary szafek, które są tańsze w produkcji niż te nietypowe. Co więcej, korzystne cenowo są laminowane meble kuchenne – ten materiał nie obciąża mocno budżetu.

Jak wybrać odpowiedniego producenta mebli kuchennych?

Sprawdź opinie, zobacz realizacje na stronie internetowej i nie obawiaj się skontaktować z firmą, żeby zapytać o szczegóły oferty lub wycenę. Doświadczony fachowiec doradzi, podpowie, jak powinno wyglądać prawidłowe zamontowanie mebli kuchennych.

Odezwij się do nas, a przekonasz się, że jakość nie kosztuje fortuny. Tworzymy meble z solidnych, a zarazem przystępnych cenowo  materiałów, takich jak płyty laminowane o grubości 18 mm z oklejanymi krawędziami PCV. Są dodatkowo wzmocnione, więc przetrwają przez lata. Wybierz meble, które będą wizytówką Twojej kuchni i zyskają uznanie gości!

Przeczytaj również: